Biology Forums - Study Force

Other Fields Homework Help Accounting Topic started by: bernie2981 on Nov 15, 2015



Title: The selling price of a particular product is $5.00 per unit, the variable expense is $3.00 per unit,
Post by: bernie2981 on Nov 15, 2015
The selling price of a particular product is $5.00 per unit, the variable expense is $3.00 per unit, and the breakeven sales in dollars is $18,660, what are total fixed expenses?
A) $3,732
B) $7,464
C) $12,440
D) $1,866


Title: Re: The selling price of a particular product is $5.00 per unit, the variable expense is $3.00 per u
Post by: nuclei on Nov 19, 2015
Content hidden