× Didn't find what you were looking for? Ask a question
Top Posters
Since Sunday
q
10
9
b
8
b
7
n
7
m
7
b
7
k
7
y
7
d
7
6
g
6
New Topic  
huntz256 huntz256
wrote...
Posts: 696
Rep: 0 0
5 years ago
Do you think it is possible to get a truly accurate food or variable cost for menu items?
 
  What will be an ideal response?
Read 23 times
2 Replies

Related Topics

Replies
wrote...
5 years ago
Depending on how diligent or specific a costing exercise the organization wants to go with, most food and variable costs are only generally correct. True variable costs should include labor costs (which would require implementing a time motion study), allocation of utility costs (amount of gas and electric used). In addition, the timing between ingredient purchase and when ingredients are used may also misrepresent food costs. For example, par-stock ingredient items may be purchased in bulk and used over the course of a long period of time. If sugar was purchased at 2/lb in January, and prices go up to 3/lb later in the year, what ingredient cost should you use when you bake a cake in October?
huntz256 Author
wrote...
5 years ago
Passed my quiz!!!
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  230 People Browsing
 182 Signed Up Today
Related Images
  
 561
  
 142
  
 143
Your Opinion
What's your favorite coffee beverage?
Votes: 264

Previous poll results: How often do you eat-out per week?