× Didn't find what you were looking for? Ask a question
  
  
Top Posters
Since Sunday
22
22
19
18
18
17
17
16
16
16
16
16
New Topic  
wrote...
Express Lane Plus
Posts: 485
Rep: 2 0
A month ago Edited: A month ago, bio_man
Let the demand function for a product be given by the function
— 1.15q + 220, where q is the quantity of items in demand and D(q) is
the price per item, in dollars, that can be charged when q units are sold. Suppose
fixed costs of production for this item are $4, 000 and variable costs are $8 per item
produced. If 17 items are produced and sold, find the following:
A) The total revenue from selling 17 items (to the nearest penny)
B) The total costs to produce 17 items (to the nearest penny).
C) The total profits to produce 17 items (to the nearest penny. Profits may or may
not be negative.).
Attached file
Thumbnail(s):
You must login or register to gain access to this attachment.
Read 47 times
1 Reply
Related Topics
Replies
wrote...
Educator
A month ago
Hi Catracho

I edited your posts do that they included all the information found in the question. Please make sure all the information is included. It helps future students find us on Google :-)
Attached file
Thumbnail(s):
You must login or register to gain access to this attachment.
The best way to say thank you is with a positive review:

  https://trustpilot.com/review/biology-forums.com 

Your support goes a long way!


Make a note request here
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers.
Learn More
Improve Grades
Help Others
Save Time
Accessible 24/7
  124 People Browsing
Your Opinion
Which 'study break' activity do you find most distracting?
Votes: 159

Related Images
 1346
 80
 107