Home
Search
Gallery
Blog
Dictionary
Textbooks
Resource Library
Flashcards
Latest Topics
Ask a Question
Home
Take a Tour
Study Tips
Help Pages
Contact Us
Gallery
Recently Added
Search
Blog
Dictionary
Add New Word
Random Term
Recent Changes
Resource Library
Share Your Resources
Recently Added
Search
Ask a Question
Log In
Sign Up
homework help
portal
Q & A Board
Gallery
Notes and Downloads
This Board
Research Articles
Entire Website using Google
Forum
Search
Advanced Search
Image Gallery
Resource Library
Browse by
Textbooks
Chat
Subjects
Recent
Posts
•
Latest Topics
•
Unanswered Questions
Top Posters
Since Sunday
21
o
6
d
6
A
5
H
5
n
4
t
4
d
4
p
4
r
4
s
4
C
3
Home
Q & A Board
Other Fields Homework Help
Business
Accounting
Print
New Topic
To calculate the unit cost of the Neoprene stocking foot waders he sells, Gary Guinn added up all ...
jtfortwengler
jtfortwengler
wrote...
Go to Answer
Posts:
79
Rep:
0
0
2 months ago
2 months ago
To calculate the unit cost of the Neoprene stocking foot waders he sells, Gary Guinn added up all ...
To calculate the unit cost of the Neoprene stocking foot waders he sells, Gary Guinn added up all his costs and divided by the number of waders he sold during the year. He then used this unit cost to estimate total costs for the coming year. Explain why Gary's method is not useful in predicting total costs for the coming year.
Textbook
Managerial Accounting
Edition:
4
th
Author:
Davis
Read 2 times
1
Reply
Report
Replies
Answer verified by a
subject expert
heathernhull
heathernhull
wrote...
#1
Answer Link
Posts:
83
Rep:
0
0
2 months ago
2 months ago
Sign in
or
Sign up
in seconds to unlock everything for free
Login with Facebook
Login with Google
Login with Twitter
More solutions for this book are
available here
Gary did not consider what portion of his total cost is fixed versus variable. Gary should analyze his total cost to estimate the variable cost per unit and total fixed cost and then apply these amounts to his estimated sales for the coming year.
1
Report
Related Topics
Solved
To calculate value added, we need to subtract
Solved
How does a manufacturing company calculate unit product cost? Why do managers need to know the unit ...
Solved
How does a merchandise company calculate unit cost per item? Why do managers need to know the unit ...
Solved
Divine Foods produces a gourmet condiment that sells for $24 per unit. Variable cost is $6 per unit, ...
Solved
Gallup Foods produces a gourmet condiment that sells for $22 per unit. Variable cost is $8 per unit, ...
Solved
Citizen sells a watch for $35 at a variable cost of $15 per unit and fixed cost of $1 million per ...
Solved
To calculate value added, we need to subtract
Solved
If selling price is $100 per unit, variable cost is $70 per unit, and fixed cost is $200, calculate ...
Show More
jtfortwengler
Author
wrote...
2 months ago
Thanks for your help!!
linlinlin
wrote...
Yesterday
This calls for a celebration
riptide
wrote...
2 hours ago
this is exactly what I needed
New Topic
Quick Reply
[center][color=gray]Please [b]login or register[/b] to leave a reply[/color][/center]
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
220 People Browsing
322 Signed Up Today
Start New Topic
Take the Tour
Study Tips
Study Tools
New
Topics Trending
Browse by Textbook
Related Images
899
130
58
Your Opinion
Which industry do you think artificial intelligence (AI) will impact the most?
Manufacturing
Transportation
Education
Customer service
Data entry and administrative work
Retail
Other
Votes: 6
Previous poll results:
What's your favorite math subject?
Latest Blogs
Why is sand listed as an ingredient in my potato chips?
A sense of control can aid recovery
Important but Disappearing Reflexes
An explanation for déjà vu
A meta-analysis of 40 studies concludes that cinnamon can improve memory ...
Ready to ask a question on
Biology Forums
?
Try it out
Two words to best describe Chinese approach to cuisine are
-
Culinary Arts
The University Store, Incorporated is the major bookseller for four nearby colleges. An income ...
-
Accounting
Vignana Corporation manufactures and sells hand-painted clay figurines of popular sports heroes. ...
-
Accounting
The following data have been collected for four different cost items.Cost ItemCost at 100 unitsCost ...
-
Accounting
Vignana Corporation manufactures and sells hand-painted clay figurines of popular sports heroes. ...
-
Accounting
Vignana Corporation manufactures and sells hand-painted clay figurines of popular sports heroes. ...
-
Accounting
Schonhardt Corporation's relevant range of activity is 2,300 units to 6,500 units. When it produces ...
-
Accounting
The following data pertains to activity and costs for two months: JuneJulyActivity level in ...
-
Accounting
Wages paid to the supervisor of the warehouse where raw materials and parts are temporarily stored ...
-
Accounting
Which of the following is NOT a period cost?
-
Accounting
Loading...