Top Posters
Since Sunday
24
o
7
d
6
A
5
H
5
n
4
t
4
d
4
p
4
r
4
s
4
C
3
New Topic  
ellie425 ellie425
wrote...
Posts: 80
Rep: 0 0
A month ago
Ledbetter's Adventures manufactures outdoor camp ovens. In planning for the coming year, the budget committee is considering two different sales targets: 2,000 ovens or 2,600 ovens. Ovens sell for $280 each. The standard cost information for an oven is as follows:

Direct materials$90
Direct labor35
Variable overhead40
Variable operating costs10
Annual expected fixed overhead costs $40,000
Annual expected fixed operating costs82,000
Required:

Prepare a flexible budget for the three sales levels under consideration. Omit the heading.
Textbook 

Managerial Accounting


Edition: 4th
Author:
Read 37 times
1 Reply
Replies
Answer verified by a subject expert
naj2008hnaj2008h
wrote...
Posts: 76
Rep: 1 0
A month ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
More solutions for this book are available here
Variable cost of goods sold per unit = $90 + $35 + $40 = $165

2,000 Units2,600 Units
Revenue$560,000$728,000
Cost of goods sold
  Variable ($165)330,000429,000
  Fixed   40,000   40,000
Gross profit190,000259,000
Operating costs
  Variable ($10)20,00026,000
  Fixed   82,000   82,000
Operating income$  88,000$151,000


1

Related Topics

ellie425 Author
wrote...

A month ago
This calls for a celebration Person Raising Both Hands in Celebration
wrote...

Yesterday
Good timing, thanks!
wrote...

2 hours ago
You make an excellent tutor!
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  345 People Browsing
 302 Signed Up Today
Related Images
  
 260
  
 200
  
 51
Your Opinion
Which country would you like to visit for its food?
Votes: 126

Previous poll results: Who's your favorite biologist?