×
Didn't find what you were looking for?
Ask a question
Home
Search
Gallery
Blog
Dictionary
Textbooks
Resource Library
Flashcards
Latest Topics
Ask a Question
Home
Take a Tour
Study Tips
Help Pages
Contact Us
Gallery
Recently Added
Search
Blog
Dictionary
Add New Word
Random Term
Recent Changes
Resource Library
Share Your Resources
Recently Added
Search
Ask a Question
Log In
Sign Up
homework help
portal
Q & A Board
Gallery
Notes and Downloads
This Board
Research Articles
Entire Website using Google
Forum
Search
Advanced Search
Image Gallery
Resource Library
Browse by
Textbooks
Chat
Subjects
Recent
Posts
•
Latest Topics
•
Unanswered Questions
Top Posters
Since Sunday
21
o
6
d
6
A
5
H
5
n
4
t
4
d
4
p
4
r
4
s
4
r
3
Home
Q & A Board
Science-Related Homework Help
Mathematics
Print
New Topic
Sadie is going to see a movie and is taking her four kids. each movie ticket costs $15 and there are ...
xnomads
xnomads
wrote...
Posts:
4
Rep:
0
0
A month ago
A month ago
Sadie is going to see a movie and is taking her four kids. each movie ticket costs $15 and there are ...
Sadie is going to see a movie and is taking her four kids. each movie ticket costs $15 and there are an assortment of snacks available to purchase for $4.50 each. How much total money would Sadie have to pay for her family if she were to buy 6 snacks for everybody to share? How much would Sadie have to pay if she bought x snacks for everybody to share.
Read 58 times
2
Replies
Report
Related Topics
Solved
If the price of a movie ticket increases by 4 percent and the quantity of movies
Solved
When the price of a movie ticket increases from $5 to $7, the quantity of ticket
Solved
If movie theaters began collecting more gross income from ticket sales after lowering ticket prices,
Solved
Fave Motion Pictures sells movie tickets for $10 per movie patron. Variable costs are $7.50 per movi
Consider the following two situations. (i)You purchase a $10 movie ticket in advance over the ...
Solved
A ticket to a movie theater or sporting event is an example of a license.
Solved
When I buy an $12.00 movie ticket rather than two paperback books, the opportunity cost of going to ...
Joe pre-orders a non-refundable movie ticket. He then reads a number of reviews of the movie in ...
Show More
Replies
Answer rejected by topic starter
Anonymous
wrote...
#1
A month ago
The cost of the movie tickets for Sadie and her four kids is 4+1 = 5 tickets. Therefore, the cost for the tickets is 155 = $75.
The cost for the six snacks would be 64.5 = $27.
So the total amount of money Sadie would have to pay for her family is 75 + 27 = $102.
If Sadie wants to buy x snacks for her family, the cost would be x*4.5 = $4.5x.
So, the total amount of money Sadie would have to pay for the tickets and the snacks would be 75 + 4.5x.
Report
Anonymous
wrote...
#2
A month ago
Report
New Topic
Quick Reply
[center][color=gray]Please [b]login or register[/b] to leave a reply[/color][/center]
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
291 People Browsing
318 Signed Up Today
Start New Topic
Take the Tour
Study Tips
Study Tools
New
Topics Trending
Browse by Textbook
Related Images
883
278
88
Your Opinion
Which country would you like to visit for its food?
Sweden (Swedish cinnamon rolls)
Japan (Sushi)
India (epic curries)
Iceland (Skyr)
England (fish and chips)
Madagascar (Sambusa)
Votes: 126
Previous poll results:
Do you trust social media networks with protecting your privacy?
Latest Blogs
An explanation for déjà vu
A sense of control can aid recovery
Important but Disappearing Reflexes
A meta-analysis of 40 studies concludes that cinnamon can improve memory ...
Why is sand listed as an ingredient in my potato chips?
Ready to ask a question on
Biology Forums
?
Try it out
Wessner Corporation has provided the following information:Cost per UnitCost per PeriodDirect ...
-
Accounting
The following costs were incurred in May: Direct materials$41,000Direct labor$13,000Manufacturing ...
-
Accounting
When the level of activity decreases within the relevant range, the fixed cost per unit will:
-
Accounting
The relative proportion of variable, fixed, and mixed costs in a company is known as the companys:
-
Accounting
Wessner Corporation has provided the following information:Cost per UnitCost per PeriodDirect ...
-
Accounting
Which of the following production costs, if expressed on a per unit basis, would be most likely to ...
-
Accounting
Schwiesow Corporation has provided the following information:Cost per UnitCost per PeriodDirect ...
-
Accounting
Tirri Corporation has provided the following information: Cost per UnitCost per PeriodDirect ...
-
Accounting
The following cost data pertain to the operations of Ladwig Department Stores, Incorporated, for the ...
-
Accounting
Schwiesow Corporation has provided the following information:Cost per UnitCost per PeriodDirect ...
-
Accounting
Loading...