Top Posters
Since Sunday
38
o
10
j
9
m
9
9
C
8
s
8
a
8
f
8
y
8
n
8
d
8
New Topic  
extrl83 extrl83
wrote...
Posts: 112
Rep: 0 0
9 months ago
Murphy Company produces two products: Standard and Deluxe. The company uses an activity-based costing system. Murphy produces 8,000 units of Standard and 2,000 units of Deluxe. The company uses two activity cost pools, with estimated total cost and activity as follows:

Expected Activity
Activity Cost PoolEstimated CostStandardDeluxe
#1$12,000500250
#2$24,0004001,200
What is the cost per unit of Deluxe under activity-based costing?

▸ $11.00

▸ $1.75

▸ $15.00

▸ $16.00
Textbook 
Managerial Accounting

Managerial Accounting


Edition: 4th
Author:
Read 36 times
1 Reply
Replies
Answer verified by a subject expert
bodie1980bodie1980
wrote...
Posts: 140
Rep: 1 0
9 months ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
More solutions for this book are available here
$11.00

Activity #1: $12,000 × [250 ÷ (500 + 250)] = $4,000;
Activity #2: $24,000 × [1,200 ÷ (400 + 1,200)] = $18,000;
($4,000 + $18,000) ÷ 2,000 units of Deluxe = $11.00 per unit of Deluxe
1

Related Topics

extrl83 Author
wrote...

9 months ago
Thanks
wrote...

Yesterday
Brilliant
wrote...

2 hours ago
This calls for a celebration Person Raising Both Hands in Celebration
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  361 People Browsing
 182 Signed Up Today
Related Images
  
 611
  
 312
  
 284
Your Opinion
Which country would you like to visit for its food?
Votes: 135