Home
Search
Gallery
Blog
Dictionary
Textbooks
Resource Library
Flashcards
Latest Topics
Ask a Question
Home
Take a Tour
Study Tips
Help Pages
Contact Us
Gallery
Recently Added
Search
Blog
Dictionary
Add New Word
Random Term
Recent Changes
Resource Library
Share Your Resources
Recently Added
Search
Ask a Question
Log In
Sign Up
homework help
portal
Q & A Board
Gallery
Notes and Downloads
This Board
Research Articles
Entire Website using Google
Forum
Search
Advanced Search
Image Gallery
Resource Library
Browse by
Textbooks
Chat
Subjects
Recent
Posts
•
Latest Topics
•
Unanswered Questions
Top Posters
Since Sunday
20
11
b
8
7
l
7
f
7
d
7
r
7
6
p
6
A
6
s
6
Home
Q & A Board
Other Fields Homework Help
Business
Accounting
Print
New Topic
Megan Industries manufactures several products including a basic case for a popular smart phone. The ...
nitnit
nitnit
wrote...
Go to Answer
Posts:
98
Rep:
0
0
4 months ago
4 months ago
Megan Industries manufactures several products including a basic case for a popular smart phone. The ...
Megan Industries manufactures several products including a basic case for a popular smart phone. The company is considering adopting an activity-based costing approach to set its budget. The company's production activities, budgeted activity costs, and cost drivers for the coming year are as follows.
Activity
Activity Overhead Cost
Cost Driver
Cost Driver Quantity
Machine setup
$192,000
# of setups
800
Inspection
175,000
# of quality tests
500
Materials receiving
198,000
# of purchase orders
1,800
The budgeted data for smart phone case production are as follows.
Direct materials
$2.60 per unit
Direct labor
$0.59 per unit
Number of setups
90
Number of quality tests
400
Number of purchase orders
60
Production
20,000 units
Required:
a.
Calculate the activity rate for each cost pool.
b.
Calculate the activity-based unit cost of the smart phone case.
Textbook
Managerial Accounting
Edition:
4
th
Author:
Davis
Read 7 times
1
Reply
Report
Replies
Answer verified by a
subject expert
nguyenphuc1990
nguyenphuc1990
wrote...
#1
Answer Link
Posts:
91
Rep:
0
0
4 months ago
4 months ago
Sign in
or
Sign up
in seconds to unlock everything for free
Login with Facebook
Login with Google
Login with Twitter
More solutions for this book are
available here
a.
Machine setup
$192,000 ÷ 800 setups = $240/setup
Inspection
$175,000 ÷ 500 tests = $350/test
Materials receiving
$198,000 ÷ 1,800 POs = $110/PO
b.
Machine setups
$ 21,600
($240 × 90 setups)
+
Inspections
140,000
($350 × 400 inspections)
+
Materials receiving
6,600
($110 × 60 POs)
=
Total overhead cost
168,200
÷
Units produced
20,000
=
OH cost/unit
$8.41
+
Direct material
2.60
+
Direct labor
0.59
=
Activity-based unit cost
$ 11.60
1
Report
Related Topics
Solved
Which smart phone app provides an electronic phone book with contact listings of hospitals, ...
Solved
As more people started using smart phones, the number of smart phone applications available rose, ...
Solved
Parker Industries manufactures and sells a variety of goods including carpeting, power tools, and ...
Solved
Holly Industries manufactures artificial holiday wreaths. Its most popular wreath requires 3 yards ...
Solved
Holly Industries manufactures artificial holiday wreaths. Its most popular wreath requires 3 yards ...
Solved
Holly Industries manufactures artificial holiday wreaths. Its most popular wreath requires 3 yards ...
Solved
Holly Industries manufactures artificial holiday wreaths. Its most popular wreath requires 3 yards ...
Solved
Adele Truff designs and manufactures a variety of personal products including wallets, purses, and ...
Show More
nitnit
Author
wrote...
4 months ago
Good timing,
thanks!
loki1345
wrote...
Yesterday
Thank you, thank you, thank you!
gage
wrote...
2 hours ago
You make an excellent tutor!
New Topic
Quick Reply
[center][color=gray]Please [b]login or register[/b] to leave a reply[/color][/center]
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
370 People Browsing
301 Signed Up Today
Start New Topic
Take the Tour
Study Tips
Study Tools
New
Topics Trending
Browse by Textbook
Related Images
184
206
1009
Your Opinion
Which of the following is the best resource to supplement your studies:
Watching videos
Using a solutions manual
Using previous years tests as examples
Using a test bank
Having a live tutor
Other
Votes: 172
Previous poll results:
Do you believe in global warming?
Latest Blogs
How to cut in front of a line (persuasion tactic)
A link between depression and heart disease
Unusual Plant Defenses
The Secrets of Longevity: Exploring Okinawa, Japan
3D Imaging: A Practical Use of Mathematics
Ready to ask a question on
Biology Forums
?
Try it out
Find the monthly compounded nominal interest rate that is equivalent to an effective rate of 21%.
-
Mathematics
What quantity of charge is required to reduce 32.9 g of CrCl3 to chromium metal? (1 faraday = 96,485 coulombs)
-
Chemistry
A $50,000 strip bond was discounted to $21,680. The market rate was 7.4% compounded semiannually. ...
-
Mathematics
What quarterly compounded rate is equivalent to 7.5% compounded monthly?
-
Mathematics
A $6300 face-value investment earning interest at 10% compounded annually for a six-year term was ...
-
Mathematics
A $50,000 GIC will earn $70,000 of interest over its 10-year term. What is the monthly compounded ...
-
Mathematics
You invested $2.500 in a GIC earning 1.7% compounded semiannually matured at $2,750.78. What was the ...
-
Mathematics
Your father purchased a strip bond for his RRSP. He paid $1,800 for a $3,000 face value bond with ...
-
Mathematics
Photon capture by plant chloroplasts is more efficient than in bacteria because
-
Biochemistry
Seven years before it matures the value of a $1,000 strip bond is $672. What is the semiannually ...
-
Mathematics
Loading...