Top Posters
Since Sunday
14
o
6
1
l
1
J
1
a
1
C
1
r
1
1
A
1
1
New Topic  
mombefor78 mombefor78
wrote...
Posts: 68
Rep: 0 0
A month ago
Impala Industries manufactures a component used by car manufacturers. Impala can produce 1,000,000 components per year. A foreign car manufacturer has approached Impala with an offer to purchase 120,000 components at price of $6 per unit. Impala's results for last year are as follows:

Sales (900,000 at $8)$7,200,00
Variable costs2,700,000
Contribution margin4,500,000
Fixed costs2,350,000
Operating income$2,150,000

If Impala accepts the offer, it will only be able to sell 880,000 units at the regular price due to its capacity constraints. What will Impala's total operating income be next year if it accepts the offer?

▸ $2,710,000

▸ $2,650,000

▸ $4,760,000

▸ $2,410,000
Textbook 

Managerial Accounting


Edition: 4th
Author:
Read 2 times
1 Reply
Replies
Answer verified by a subject expert
jvigil33jvigil33
wrote...
Posts: 72
Rep: 0 0
A month ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
More solutions for this book are available here
$2,410,000

Variable cost per unit = $2,700,000 ÷ 900,000 = $3 per unit;
Regular Sales (880,000 × $8) - Variable costs (880,000 × $3) - Fixed costs $2,350,000 + Offer [($6 - 3) × 120,000] = $2,410,000
1

Related Topics

mombefor78 Author
wrote...

A month ago
Thanks
wrote...

Yesterday
Thank you, thank you, thank you!
wrote...

2 hours ago
Just got PERFECT on my quiz
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  109 People Browsing
 317 Signed Up Today
Related Images
  
 3091
  
 238
  
 211
Your Opinion
Who's your favorite biologist?
Votes: 426