Home
Search
Gallery
Blog
Dictionary
Textbooks
Resource Library
Flashcards
Latest Topics
Ask a Question
Home
Take a Tour
Study Tips
Help Pages
Contact Us
Gallery
Recently Added
Search
Blog
Dictionary
Add New Word
Random Term
Recent Changes
Resource Library
Share Your Resources
Recently Added
Search
Ask a Question
Log In
Sign Up
homework help
portal
Q & A Board
Gallery
Notes and Downloads
This Board
Research Articles
Entire Website using Google
Forum
Search
Advanced Search
Image Gallery
Resource Library
Browse by
Textbooks
Chat
Subjects
Recent
Posts
•
Latest Topics
•
Unanswered Questions
Top Posters
Since Sunday
14
o
6
1
l
1
J
1
a
1
C
1
r
1
1
A
1
1
Home
Q & A Board
Other Fields Homework Help
Business
Accounting
Print
New Topic
Which of the following is not a product cost?
laywatdut
laywatdut
wrote...
Go to Answer
Posts:
62
Rep:
0
0
A month ago
A month ago
Which of the following is not a product cost?
Which of the following is
not
a product cost?
▸ Direct material
▸ Manufacturing overhead
▸ Selling expenses
▸ Direct labor
Textbook
Managerial Accounting
Edition:
4
th
Author:
Davis
Read 4 times
1
Reply
Report
Replies
Answer verified by a
subject expert
jwmaro
jwmaro
wrote...
#1
Answer Link
Posts:
69
Rep:
0
0
A month ago
A month ago
Sign in
or
Sign up
in seconds to unlock everything for free
Login with Facebook
Login with Google
Login with Twitter
More solutions for this book are
available here
Selling expenses
1
Report
Related Topics
Solved
Classify each cost of a furniture manufacturer as either product cost (PR) or period cost ...
Solved
Mark Manufacturing had a product design that resulted in a $740 full cost of Product B. Assuming a ...
Solved
Indications that a product cost system needs revision include
Solved
When cost finding, what is commonly overlooked?
If a product exhibits decreasing returns to scale, then the average cost of making the product will ...
Solved
Depreciation allocated to a product line is a relevant cost when deciding to discontinue that product.
Solved
A product has an annual demand of 3600 units. Unit cost for this product is $3. Set up cost is $20 ...
Solved
A product has an annual demand of 3600 units. Unit cost for this product is $3. Set up cost is $20 ...
Show More
laywatdut
Author
wrote...
A month ago
Helped a lot
hannahspillett
wrote...
Yesterday
Correct
TY
wyq2651
wrote...
2 hours ago
This site is awesome
New Topic
Quick Reply
[center][color=gray]Please [b]login or register[/b] to leave a reply[/color][/center]
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
61 People Browsing
314 Signed Up Today
Start New Topic
Take the Tour
Study Tips
Study Tools
New
Topics Trending
Browse by Textbook
Related Images
83
3
Your Opinion
Does a gender wage gap exist in America?
Yes
No
Not sure
Votes: 464
Previous poll results:
Who's your favorite biologist?
Latest Blogs
Why is sand listed as an ingredient in my potato chips?
A sense of control can aid recovery
A meta-analysis of 40 studies concludes that cinnamon can improve memory ...
Important but Disappearing Reflexes
An explanation for déjà vu
Ready to ask a question on
Biology Forums
?
Try it out
Last year David Lum opened a new pharmacy. He already had one store, located near the city hospital. ...
-
Mathematics
Construct a frequency distribution for the set of data below. Use four classes, beginning with "10 ...
-
Mathematics
Suppose adults in a particular town drive a mean of 65 mph with a standard devia
-
Mathematics
Compute the mean, median, and mode of the numbers in data set below. Round answers to the nearest ...
-
Mathematics
The table below displays the quarterly revenues of Wallace Printing for this year and last year. The ...
-
Mathematics
Adding different Angular frequency w(t)?
-
Mathematics
Compute the mean, median, and mode of the numbers in data set below. Round answers to the nearest ...
-
Mathematics
Construct a frequency distribution for the set of data below. Use four classes, beginning with "20 ...
-
Mathematics
Contraceptives + Homeostasis
-
General Biology
Jerry Isaacs went to his credit union to inquire about borrowing $8,000. The credit union told him ...
-
Mathematics
Loading...