Home
Search
Gallery
Blog
Dictionary
Textbooks
Resource Library
Flashcards
Latest Topics
Ask a Question
Home
Take a Tour
Study Tips
Help Pages
Contact Us
Gallery
Recently Added
Search
Blog
Dictionary
Add New Word
Random Term
Recent Changes
Resource Library
Share Your Resources
Recently Added
Search
Ask a Question
Log In
Sign Up
homework help
portal
Q & A Board
Gallery
Notes and Downloads
This Board
Research Articles
Entire Website using Google
Forum
Search
Advanced Search
Image Gallery
Resource Library
Browse by
Textbooks
Chat
Subjects
Recent
Posts
•
Latest Topics
•
Unanswered Questions
Top Posters
Since Sunday
18
s
5
j
4
s
4
C
3
W
3
a
3
H
3
s
3
a
3
o
3
K
3
Home
Q & A Board
Other Fields Homework Help
Business
Accounting
Print
New Topic
Haven Industries purchased 1,000 units of product at a cost of $1.20 per unit. Haven's standard ...
RichaDuggi13
RichaDuggi13
wrote...
Go to Answer
Posts:
75
Rep:
0
0
A month ago
A month ago
Haven Industries purchased 1,000 units of product at a cost of $1.20 per unit. Haven's standard ...
Haven Industries purchased 1,000 units of product at a cost of $1.20 per unit. Haven's standard price per unit was set at $1.10. Which of the following is the correct journal entry to record the purchase?
▸
Accounts Payable
1,100
Direct Materials Price Variance
100
Raw Materials Inventory
1,200
▸
Raw Materials Inventory
1,200
Direct Materials Price Variance
100
Accounts Payable
1,100
▸
Raw Materials Inventory
1,100
Direct Materials Price Variance
100
Accounts Payable
1,200
▸
Accounts Payable
1,200
Direct Materials Price Variance
100
Raw Materials Inventory
1,100
Textbook
Managerial Accounting
Edition:
4
th
Author:
Davis
Read 15 times
1
Reply
Report
Replies
Answer verified by a
subject expert
ksweet
ksweet
wrote...
#1
Answer Link
Posts:
64
Rep:
0
0
A month ago
A month ago
Sign in
or
Sign up
in seconds to unlock everything for free
Login with Facebook
Login with Google
Login with Twitter
More solutions for this book are
available here
Raw Materials Inventory
1,100
Direct Materials Price Variance
100
Accounts Payable
1,200
Raw Materials Inventory: 1,000 × $1.10 = $1,100 debit;
Accounts Payable: 1,000 × $1.20 = $1,200 credit;
Direct Materials Price Variance: $1,200 - $1,100 = $100 debit
1
Report
Related Topics
Solved
A manufacturer, using a standard cost system, purchased 250 units of direct materials at a cost of ...
Illegal downloads of music or video files you haven't purchased are a form of __________.
Solved
The standard, direct use of Our country has always been a haven for immigrants fleeing oppression ...
In an outsourcing decision model, the total purchased cost is the product of the unit cost of ...
Solved
A product has an annual demand of 3600 units. Unit cost for this product is $3. Set up cost is $20 ...
Solved
A product has an annual demand of 3600 units. Unit cost for this product is $3. Set up cost is $20 ...
Solved
The standard, direct use of "Our country has always been a haven for immigrants fleeing oppression" is,
Solved
Haven Industries transferred 5,500 units of raw material into production to produce 2,500 units. The ...
Show More
RichaDuggi13
Author
wrote...
A month ago
Thanks
rudy.zondo
wrote...
Yesterday
Just got PERFECT on my quiz
dearsophia21
wrote...
2 hours ago
Smart ... Thanks!
New Topic
Quick Reply
[center][color=gray]Please [b]login or register[/b] to leave a reply[/color][/center]
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
229 People Browsing
293 Signed Up Today
Start New Topic
Take the Tour
Study Tips
Study Tools
New
Topics Trending
Browse by Textbook
Related Images
127
88
113
Your Opinion
Do you believe in global warming?
Completely
To a large extent
Needs more research
I'm skeptic
Entirely a myth
Votes: 349
Previous poll results:
Which 'study break' activity do you find most distracting?
Latest Blogs
A sense of control can aid recovery
A meta-analysis of 40 studies concludes that cinnamon can improve memory ...
Important but Disappearing Reflexes
An explanation for déjà vu
Why is sand listed as an ingredient in my potato chips?
Ready to ask a question on
Biology Forums
?
Try it out
Vanliere Corporation has two production departments, Machining and Finishing. The company uses a ...
-
Accounting
Sivret Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead ...
-
Accounting
Which of the following statements are true?The fact that one department may be labor intensive while ...
-
Accounting
Sutter Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead ...
-
Accounting
Sanderlin Corporation has two manufacturing departments--Machining and Finishing. The company used ...
-
Accounting
Thach Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead ...
-
Accounting
Session Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead ...
-
Accounting
Ronson Corporation has two manufacturing departments--Casting and Customizing. The company used the ...
-
Accounting
Tancredi Corporation has two manufacturing departments--Machining and Customizing. The company used ...
-
Accounting
Sivret Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead ...
-
Accounting
Loading...