Top Posters
Since Sunday
17
7
6
6
s
5
t
5
s
5
9
5
g
5
h
5
l
5
o
5
New Topic  
shayanbk shayanbk
wrote...
Posts: 68
Rep: 0 0
2 months ago

Schwiesow Corporation has provided the following information:

Cost per UnitCost per Period
Direct materials$ 7.05
Direct labor$ 3.50
Variable manufacturing overhead$ 1.65
Fixed manufacturing overhead$ 11,000
Sales commissions$ 1.00
Variable administrative expense$ 0.40
Fixed selling and administrative expense$ 5,500

For financial reporting purposes, the total amount of period costs incurred to sell 5,000 units is closest to:



▸ $12,500

▸ $8,300

▸ $7,000

▸ $5,500
Textbook 

Introduction to Managerial Accounting: Brewer Edition: 9e


Edition: 9th
Authors:
Read 12 times
1 Reply
Replies
Answer verified by a subject expert
nikki24303nikki24303
wrote...
Posts: 65
Rep: 0 0
2 months ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
More solutions for this book are available here
$12,500

1

Related Topics

shayanbk Author
wrote...

2 months ago
I appreciate what you did here, answered it right Smiling Face with Open Mouth
wrote...

Yesterday
This helped my grade so much Perfect
wrote...

2 hours ago
Good timing, thanks!
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  256 People Browsing
 263 Signed Up Today
Related Images
  
 278
  
 244
  
 126
Your Opinion
How often do you eat-out per week?
Votes: 69

Previous poll results: Where do you get your textbooks?