Top Posters
Since Sunday
q
10
9
b
8
b
7
n
7
m
7
b
7
k
7
y
7
d
7
6
g
6
New Topic  
bernie2981 bernie2981
wrote...
Posts: 3810
7 years ago
Dozen Bakery makes cupcakes and cookies. Dozen gathered the following information for the current year regarding its use of flour and butter (flour is a direct material for cupcakes and butter is a direct material for cookies):

   Flour (Direct Materials)
Cupcakes   Butter (Direct Materials)
Cookies
Standard quantity per batch   2 lbs.   3 lbs.
Standard Price (SP) per pound of sugar   $2.50/lb   ?
Actual quantity purchased (AQP)and used per batch (pounds)   ?   4 lbs.
Actual Price (AP) paid    $3.00/lb.   $5.50/lb.
Price variance   $300 U   $1,200 U
Quantity variance   $500 F   ?
Flexible budget variance   ?   $3,100 U
Number of units produced   350   400

What is the standard direct material price per pound for the butter in the cookies?
A) $6.00/lb.
B) $4.75/lb.
C) $7.25/lb.
D) $5.50/lb.
Textbook 
Managerial Accounting

Managerial Accounting


Edition: 4th
Author:
Read 560 times
2 Replies
Replies
Answer verified by a subject expert
nucleinuclei
wrote...
Top Poster
Posts: 2158
7 years ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
More solutions for this book are available here
B
1

Related Topics

bernie2981 Author
wrote...
7 years ago
Wow! Thank you
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  228 People Browsing
 195 Signed Up Today
Related Images
  
 14415
  
 1379
  
 95
Your Opinion
Where do you get your textbooks?
Votes: 218