Top Posters
Since Sunday
82
a
50
14
10
G
9
I
8
m
8
7
m
7
K
7
6
b
6
New Topic  
pitch pitch
wrote...
Posts: 632
Rep: 4 0
3 years ago
Whole parsley-buttered potatoes have been suggested as a menu item. The following products are available.

Item   Pack   Price   Comment
Individual Quick Frozen (IQF)
   whole, peeled potatoes   6/5# boxes per case   $29.98/cs   
Fresh, small potatoes   50# bag   $11.60/bag   Yield = 81%
Whole, peeled, canned potatoes   6/#10 cans per case   $16.15/cs   Drained weight
74 ounces/can

Calculate the cost of 1 pound edible product for each item. In addition to cost, what factors would you consider in selecting a potato product for this menu item?
Textbook 

Foodservice Management: Principles and Practices


Edition: 13th
Authors:
Read 520 times
7 Replies
Replies
Answer verified by a subject expert
nerosainnerosain
wrote...
Top Poster
Posts: 630
3 years ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free.
6 × 5 = 30#   $29.98 ÷ 30 = $0.99
50# × .81 = 40.5# E.P.   $11.60 ÷ 40.5 = $0.2864
74 × 6 = 444 oz ÷ 16 = 27.75#   $16.15 ÷ 27.75 = $0.5819

Labor, quality
alisi,  cassidy powell

Related Topics

wrote...
2 years ago
This class is destroying me, really grateful that you shared your knowledge
wrote...
2 years ago
This question stuck out to me instantly
wrote...
A year ago
thank you!
wrote...
2 weeks ago
thanks
wrote...
3 days ago
Thanks
wrote...
3 days ago
thank you!
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers.
Learn More
Improve Grades
Help Others
Save Time
Accessible 24/7
  97 People Browsing
 111 Signed Up Today
Your Opinion
Which 'study break' activity do you find most distracting?
Votes: 167

Previous poll results: Who's your favorite biologist?
Related Images
 85
 59
 47