Home
Search
Gallery
Blog
Dictionary
Textbooks
Resource Library
Flashcards
Latest Topics
Ask a Question
Home
Take a Tour
Study Tips
Help Pages
Contact Us
Gallery
Recently Added
Search
Blog
Dictionary
Add New Word
Random Term
Recent Changes
Resource Library
Share Your Resources
Recently Added
Search
Ask a Question
Log In
Sign Up
homework help
portal
Q & A Board
Gallery
Notes and Downloads
This Topic
This Board
Research Articles
Entire Website using Google
Forum
Search
Advanced Search
Image Gallery
Resource Library
Browse by
Textbooks
Chat
Subjects
Recent
Posts
•
Latest Topics
•
Unanswered Questions
Top Posters
Since Sunday
18
13
7
r
6
u
5
5
V
4
b
4
r
4
o
4
d
4
n
4
Home
Q & A Board
Other Fields Homework Help
Business
Print
1
2
New Topic
If the Piper & Son's fixed cost for making pickled peppers is $200 000, and its variable cost ...
jjolivette
jjolivette
wrote...
Go to Answer
Posts:
850
Rep:
34
2
5 years ago
5 years ago
If the Piper & Son's fixed cost for making pickled peppers is $200 000, and its variable cost ...
If the Piper & Son's fixed cost for making pickled peppers is $200 000, and its variable cost per jar is $1, how many jars would the company have to sell at $3 per jar to break even?
A) 100 000
B) 50 000
C) 66 667
D) 133 333
E) 300 000
Textbook
Business Essentials, Canadian Edition
Edition:
8
th
Authors:
Ebert, Griffin, Starke, Dracopoulos
Read 1532 times
15
Replies
Report
Replies
Answer verified by a
subject expert
Caven
Caven
wrote...
#1
Answer Link
Top Poster
Posts:
1309
Rep:
62
0
5 years ago
5 years ago
Sign in
or
Sign up
in seconds to unlock everything for free
Login with Facebook
Login with Google
Login with Twitter
More solutions for this book are
available here
A
1
1 Vote
Ishu ishu
Report
Related Topics
Solved
A ________ groups cost by behavior; costs are classified as either variable costs or fixed costs.
Solved
Financial accountants realize that a mixed cost is:
Solved
Average fixed cost is defined as
Solved
Piper & Son makes pickled peppers, sold in upscale supermarkets and specialty food stores. The ...
Solved
Piper & Son sells pickled peppers to stores for $3 per jar, and the stores sell each jar to ...
Solved
A mixed cost is (Multiple Choice Question)
In making of special order, the company will incur only variable cost per unit because variable cost ...
In a fixed-cost model, each fixed cost is associated with a binary variable and a specification of ...
Show More
Radhe B.
wrote...
#2
3 years ago
thanks
Report
Bảo N.
wrote...
#3
3 years ago
thanks
Report
Emerald J.
wrote...
#4
2 years ago
Thanks
Report
Paige M.
wrote...
#5
2 years ago
Thanks
Report
Ravneet S.
wrote...
#6
2 years ago
Thank
Report
jasan g.
wrote...
#7
2 years ago
thanks
Report
Bradshaw M.
wrote...
#8
2 years ago
?
Report
Aarushi S.
wrote...
#9
2 years ago
Thank you
Report
Random123
wrote...
#10
2 years ago
q
Report
Appa G.
wrote...
#11
2 years ago
v
Report
aykem
wrote...
#12
2 years ago
tahnky
Report
Herman K.
wrote...
#13
2 years ago
thx
Report
1
2
New Topic
Quick Reply
[center][color=gray]Please [b]login or register[/b] to leave a reply[/color][/center]
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
288 People Browsing
220 Signed Up Today
Start New Topic
Take the Tour
Study Tips
Study Tools
New
Topics Trending
Browse by Textbook
Related Images
222
169
8
Your Opinion
Should Ph.D.'s be addressed as doctors?
Yes
No
Votes: 101
Previous poll results:
Which country would you like to visit for its food?
Latest Blogs
A link between depression and heart disease
How to cut in front of a line (persuasion tactic)
3D Imaging: A Practical Use of Mathematics
Unusual Plant Defenses
The Secrets of Longevity: Exploring Okinawa, Japan
Ready to ask a question on
Biology Forums
?
Try it out
What quarterly compounded rate is equivalent to 7.5% compounded monthly?
-
Mathematics
What was the function of the Adam Walsh Act?
-
Legal Studies
Carlita invested $10,000 for 25 years. For the first 15 years she earned 15% compounded ...
-
Mathematics
Most people agree that there is one primary model of crisis intervention that can be utilized in all ...
-
Human Resources
The Wilsons bought their home 16 years ago for $128,000. Its value now is $141,000. At what annual ...
-
Mathematics
Which of the following would usually be considered a corporate weakness?
-
Business
What effective rate of interest is equivalent to a nominal rate of 19.214% compounded monthly?
-
Mathematics
Compare and contrast selective breeding of livestock and the natural selection of animals.
-
General Biology
Potential cure for Schizophrenia mental disorder disease.
-
Nursing and Clinical
Nutrients in food can be divided into six groups: carbohydrates, fats and oils, proteins, vitamins,
-
General Biology
Loading...