× Didn't find what you were looking for? Ask a question
Top Posters
Since Sunday
6
A
5
b
4
3
s
3
s
3
L
3
i
3
b
3
d
3
b
3
j
3
New Topic  
sorandomkay13 sorandomkay13
wrote...
Posts: 321
5 years ago
Peacock, Inc. sells 2,100 kayaks per year at a sales price of $500 per unit. It sells in a highly competitive market and uses target pricing. The company has calculated its target full product cost at $820,000 per year. Fixed costs are $340,000 per year and cannot be reduced. What is the target variable cost per unit assuming units sold are equal to units produced?
A) $229
B) $390
C) $552
D) $162
Textbook 
Horngren's Accounting

Horngren's Accounting


Edition: 11th
Authors:
Read 66 times
2 Replies

Related Topics

Replies
wrote...
5 years ago
 A
Explanation:  A)
Target full product cost$820,000
Less: Fixed costs340,000
Target variable costs$480,000
Target variable cost per unit = $480,000 / 2,100 units = $229
sorandomkay13 Author
wrote...
5 years ago
Helps a lot... Now I'm ready for my quiz
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  319 People Browsing
 186 Signed Up Today
Related Images
  
 188
  
 229
  
 18
Your Opinion
Which country would you like to visit for its food?
Votes: 131