Top Posters
Since Sunday
10
6
m
6
t
5
a
5
m
5
J
5
d
5
t
5
r
5
j
5
a
5
New Topic  
h3lluva_ h3lluva_
wrote...
Posts: 8
Rep: 0 0
6 months ago
Joy and John have a total of $10.00 to buy popcorn for 10 people. They are trying to decide which size popcorn gives the best value.

1. Complete the table to summarize what you know about each student's position. (2 points: 1 point for each row of the chart)

Joy
Thinks they should buy one Extra Value Tub and that it's clearly the biggest

John
Thinks the Pop-Cones are the best value because they're so cheap and wants to buy 10 of those

Analyze the Conjecture:
2. What size popcorn do you expect will have the best value for the money? Why? (1 point)


Analyze the Data:
3. Fill in the chart with what you know about the shapes of the popcorn containers. (3 points: 1 point for each row)
Size
Container shape
Dimensions: base
Dimensions: height
Price


4. What is the volume of the Extra Large Tub? (1 point)



5. What is the price per cubic inch for the Extra Large Tub? (1 point)



6. What is the volume of the Regular Size popcorn? (2 points)



7. What is the price per cubic inch for the Regular Size popcorn? (2 points)



8. What is the volume of the Pop-Cone? (2 points)



9. What is the price per cubic inch for the Pop-Cone? (2 points)



Making a Decision:
10. Who was correct? Which size is the best deal? How should Joy and John spend the $10.00? (2 points)



Further Exploration:
11. How many Pop-Cones would you have to buy to equal the volume of an Extra Large Tub? (1 point)



12. If each pair of two students shares 1 Regular Size popcorn, how many cups of popcorn will each student get? (1 cup = 14.4 in3) (1 point)


Attached file
You must login or register to gain access to this attachment.
Read 351 times
10 Replies
Replies
Answer rejected by topic starter
Woo
wrote...
6 months ago
Answers in attachment Slight Smile
Attached file
(61.53 KB)
You must login or register to gain access to this attachment.
wrote...
4 months ago
Thank you
wrote...
4 months ago
Thank you
Answer accepted by topic starter
barrybarry
wrote...
Top Poster
Posts: 11631
4 months ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
1. Complete the table to summarize what you know about each student's position. (2 points: 1
point for each row of the chart)

Classmate Conjecture


Joy


Thinks the XL Tub gives the best value.


John


option.


10 small pop-cones for every person the best


Analyze the Conjecture:

2. What size popcorn do you expect will have the best value for the money? Why? (1 point)
Answer: The extra-large tub will give you the best value because the size is larger for less.



Analyze the Data:

3. Fill in the chart with what you know about the shapes of the popcorn containers. (3 points: 1


point for each row)





Size

Container shape

Dimensions: base

Dimensions: height

Price

Extra Large Tub

Cylinder

10 in

10 inches

9.99$

Regular Size

Rectangular

5x3 in

8 inches

1.99$

Pop-Cone

Cone

5 in

8 inches

0.99$


4. What is the volume of the Extra Large Tub? (1 point)
Answer: 784


5. What is the price per cubic inch for the Extra Large Tub? (1 point)
Answer: $0.0127/cubic inch


6. What is the volume of the Regular Size popcorn? (2 points)


Answer: (5*3)*8=120 In A 3



7. What is the price per cubic inch for the Regular Size popcorn? (2 points)
Answer: 1.99/120=0.0165


8. What is the volume of the Pop-Cone? (2 points)
Answer: 650


9. What is the price per cubic inch for the Pop-Cone? (2 points)
Answer: 0.99/102.63=0.000964


Making a Decision:

10. Who was correct? Which size is the best deal? How should Joy and John spend the $10.00?

(2 points)


Answer: The best deal is the XL bag.



Further Exploration:


11. How many Pop-Cones would you have to buy to equal the volume of an Extra Large Tub? (1

point)

Answer: 785.4/102.63= 7.65So you would need to buy 8 cones to equal the volume of an XL Tub


12. If each pair of two students shares 1 Regular Size popcorn, how many cups of popcorn will
each student get? (1 cup = 14.4 in 3 ) (1 point)

Answer: 120/2= 60 In A 360/ 14.4 = 4.166 Each student will get 4 full cups and 1 cup with a tiny bit in it.
This verified answer contains over 430 words.
1

Related Topics

wrote...
4 months ago
Thank you
wrote...
A month ago
Thanks!
wrote...
A month ago
Thx
wrote...
A month ago
Thanks
wrote...
A month ago
Thank you so much
wrote...
A week ago
Thank you so much
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  289 People Browsing
 819 Signed Up Today
Related Images
  
 531
  
 91
  
 28
Your Opinion
What's your favorite funny biology word?
Votes: 75

Previous poll results: Where do you get your textbooks?