Top Posters
Since Sunday
10
s
5
j
4
s
4
W
3
a
3
H
3
s
3
a
3
o
3
K
3
m
3
New Topic  
arunasingh5 arunasingh5
wrote...
Posts: 55
Rep: 2 0
2 months ago
Flat Water Boating Company produces standup paddleboards. The company uses a job order costing system. During the period, the company incurred the following costs to complete job #322: direct materials, $52,000 and direct labor, $37,000. The company also incurred $14,000 of administrative costs and $8,000 of selling costs to complete this job. Job #322 required 1,600 machine hours. Factory overhead was applied to the job at a rate of $25 per machine hour. If job #322 resulted in 150 paddleboards, what was the Cost of Goods Sold per paddleboard?
Textbook 

Managerial Accounting


Edition: 4th
Author:
Read 8 times
1 Reply
Replies
Answer verified by a subject expert
Cow5215Cow5215
wrote...
Posts: 75
Rep: 0 0
2 months ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
More solutions for this book are available here
Direct materials$  52,000
Direct labor37,000
Manufacturing overhead ($25 × 1,600)    40,000
Total$129,000
Per unit - $129,000 ÷ 150 = $860 per unit

1

Related Topics

arunasingh5 Author
wrote...

2 months ago
This calls for a celebration Person Raising Both Hands in Celebration
wrote...

Yesterday
You make an excellent tutor!
wrote...

2 hours ago
This site is awesome
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  297 People Browsing
 472 Signed Up Today
Related Images
  
 5696
  
 176
  
 163
Your Opinion
Which country would you like to visit for its food?
Votes: 126

Previous poll results: Where do you get your textbooks?