Top Posters
Since Sunday
48
s
39
11
s
6
6
6
b
5
s
5
D
5
t
5
i
5
v
5
New Topic  
Blittle5 Blittle5
wrote...
Posts: 64
Rep: 0 0
A week ago
Percy's Pickled Snacks produces several types of pickled vegetables. The company budgets for each quarter in the last month of the previous quarter. In early March, Percy is preparing the budget for pickled beets. Budgeted sales are 12,000 jars for April, 16,000 jars for May, and 19,000 jars for June. Each jar requires 1.2 pounds of beets. The pickling process takes 60 minutes for 20 jars. Because pressurized cooking is used, the processing is monitored by an employee at all times. Each jar of pickled beets sells for $15.00. Percy requires ending Finished Goods inventory equal to 25% of the following month's sales. Other information is as follows:

Standard direct labor rate$  12.00 per hour
Manufacturing overhead rate45.00 per direct labor hour
Price of beets6.00 per pound
Price of jars, 100-lot150.00per lot
What is Percy's overhead budget for April?

▸ $20,250

▸ $29,250

▸ $36,000

▸ $27,000
Textbook 

Managerial Accounting


Edition: 4th
Author:
Read 1 time
1 Reply
Replies
Answer verified by a subject expert
SagxarSagxar
wrote...
Posts: 37
Rep: 0 0
A week ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
More solutions for this book are available here
$29,250

Production: 12,000 + [(16,000 - 12,000) × 25%] = 13,000 ÷ 20 = 650 hours; 650 hours × $45 per DLH = $29,250
1

Related Topics

Blittle5 Author
wrote...

A week ago
You make an excellent tutor!
wrote...

Yesterday
Thanks
wrote...

2 hours ago
Just got PERFECT on my quiz
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  335 People Browsing
 254 Signed Up Today
Related Images
  
 815
  
 110
  
 51
Your Opinion