Top Posters
Since Sunday
14
o
6
1
l
1
J
1
a
1
C
1
r
1
1
A
1
1
New Topic  
karotop02 karotop02
wrote...
Posts: 72
Rep: 0 0
A month ago
Vista Industries manufactures 75,000 digital cameras each year. Vista has been producing the lenses internally. However, late last year the company received an offer to produce the 150,000 lenses the company uses each year for a total contract price of $380,000. When Vista manufactures the lenses internally, direct materials cost $1.05 per lens, direct labor is $0.65 per lens, and variable overhead is $0.30 per lens. Vista's total overhead is $110,000. If the lens were purchased, $28,000 of fixed overhead could be avoided. Should Vista purchase or produce the lenses, and what is the savings associated with the decision?

▸ Produce the lenses and save $52,000.

▸ Purchase the lenses and save $52,000.

▸ Purchase the lenses and save $2,000.

▸ Produce the lenses and save $2,000.
Textbook 

Managerial Accounting


Edition: 4th
Author:
Read 6 times
1 Reply
Replies
Answer verified by a subject expert
cblack14cblack14
wrote...
Posts: 72
Rep: 0 0
A month ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
More solutions for this book are available here
Produce the lenses and save $52,000.

$380,000 - [(($1.05 + $0.65 + $0.30) × 150,000) + $28,000] = $52,000 saved by producing the lenses
1

Related Topics

karotop02 Author
wrote...

A month ago
Helped a lot
wrote...

Yesterday
Thanks
wrote...

2 hours ago
Thanks
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  56 People Browsing
 314 Signed Up Today
Related Images
  
 152
  
 109
Your Opinion
Which industry do you think artificial intelligence (AI) will impact the most?
Votes: 6

Previous poll results: What's your favorite math subject?