Top Posters
Since Sunday
R
11
g
10
a
10
d
10
y
10
n
10
p
9
d
9
M
9
S
9
S
9
s
9
New Topic  
ikrabbe ikrabbe
wrote...
Posts: 324
Rep: 0 0
5 years ago
Calculate the weighted-average cost of the following inventory purchases:

Date   Quantity Purchased   Cost per Unit   Total Amount
June 4   30   $11.50    $345.00
June 14   40   $15.00   $600.00
June 29   30   $10.99   $329.70
A) $12.74
B) $12.75
C) $22.74
D) $22.75
E) $37.49
Textbook 
Contemporary Business Mathematics with Canadian Applications

Contemporary Business Mathematics with Canadian Applications


Edition: 11th
Authors:
Read 122 times
3 Replies
Replies
Answer verified by a subject expert
AnonymousAnonymous
wrote...
5 years ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
More solutions for this book are available here
B


 Attached file 
Thumbnail(s):
You must login or register to gain access to this attachment.
1

Related Topics

Anonymous
wrote...
3 months ago
Help! The answer is missing an explanation...
Anonymous
wrote...
3 months ago
Added the solution too
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  302 People Browsing
 264 Signed Up Today
Related Images
  
 595
  
 261
  
 85