Top Posters
Since Sunday
g
1
New Topic  
Loraine Loraine
wrote...
Posts: 4563
9 years ago
Hester owns an ice cream shop. It costs her $2 per cone to make 10 ice cream cones. If she sells 10 cones for $4 each, her producer surplus on the 10 cones is equal to
A) $2.
B) $20.
C) $10.
D) $40.
E) $4.
Textbook 
Essential Foundations of Economics

Essential Foundations of Economics


Edition: 7th
Authors:
Read 1398 times
2 Replies
Start by doing what's necessary; then do what's possible; and suddenly you are doing the impossible.
Replies
Answer verified by a subject expert
SydnieSydnie
wrote...
Top Poster
Posts: 3807
9 years ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
More solutions for this book are available here

Related Topics

wrote...
9 years ago
I was confident with my answer, glad it was correct.

Oh, and thumbs-up are more than welcome Slight Smile
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  589 People Browsing
Show Emoticons
:):(;):P:D:|:O:?:nerd:8o:glasses::-):-(:-*O:-D>:-D:o):idea::important::help::error::warning::favorite:
Related Images
  
 364
  
 416
  
 321
Your Opinion
Which is the best fuel for late night cramming?
Votes: 512

Previous poll results: Who's your favorite biologist?