Top Posters
Since Sunday
g
1
New Topic  
jjolivette jjolivette
wrote...
Posts: 850
7 years ago
If the Piper & Son's fixed cost for making pickled peppers is $200 000, and its variable cost per jar is $1, how many jars would the company have to sell at $3 per jar to break even?
A) 100 000
B) 50 000
C) 66 667
D) 133 333
E) 300 000
Textbook 
Business Essentials, Canadian Edition

Business Essentials, Canadian Edition


Edition: 8th
Authors:
Read 1788 times
15 Replies
Replies
Answer verified by a subject expert
CavenCaven
wrote...
Top Poster
Posts: 1311
7 years ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
More solutions for this book are available here

Related Topics

wrote...
5 years ago
thanks
wrote...
5 years ago
thanks
wrote...
4 years ago
Thanks
wrote...
4 years ago
Thanks
wrote...
4 years ago
Thank
wrote...
4 years ago
thanks
wrote...
4 years ago
?
wrote...
4 years ago
Thank you
wrote...
4 years ago
q
wrote...
4 years ago
v
wrote...
4 years ago
tahnky
wrote...
4 years ago
thx
  New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  210 People Browsing
Show Emoticons
:):(;):P:D:|:O:?:nerd:8o:glasses::-):-(:-*O:-D>:-D:o):idea::important::help::error::warning::favorite:
Related Images
  
 355
  
 425
  
 94
Your Opinion
What's your favorite math subject?
Votes: 679