Top Posters
Since Sunday
9
M
4
4
k
4
j
4
s
4
k
3
e
3
t
3
R
3
k
3
j
3
New Topic  
tweb28 tweb28
wrote...
Posts: 148
Rep: 0 0
2 months ago

Erasers cost $6 per carton, and pencils cost $7 per carton. If an order comes in for a total of 16 cartons for $100, what was the number of cartons of each bought? Hint: Let erasers = (16 − p)

  1. Number of pencil cartons.

  2. Number of eraser cartons.

Textbook 
Math for Business and Finance: an Algebraic Approach

Math for Business and Finance: an Algebraic Approach


Edition: 3rd
Author:
Read 5 times
1 Reply
Replies
Answer verified by a subject expert
dressagegal1dressagegal1
wrote...
Posts: 149
Rep: 1 0
2 months ago
Sign in or Sign up in seconds to unlock everything for free
More solutions for this book are available here
1

Related Topics

tweb28 Author
wrote...

2 months ago
Thank you, thank you, thank you!
wrote...

Yesterday
Just got PERFECT on my quiz
wrote...

2 hours ago
You make an excellent tutor!
New Topic      
Explore
Post your homework questions and get free online help from our incredible volunteers
  754 People Browsing
 152 Signed Up Today
Related Images
  
 205
  
 499
  
 238
Your Opinion
Which industry do you think artificial intelligence (AI) will impact the most?
Votes: 177